T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Hakkari Toplantısı

T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Hakkari Toplantısı

T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Hakkari Toplantısı

Türkiye'nin kültür ve sanat birikimini yakından tanımak, kültür ve sanat mirasının sorunları, geleceği ve sürdürülebilirliği gibi hususları tespit etmek, özellikle yetenekli gençleri bulup çıkarıp desteklemek maksadıyla; T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu bu ay ki gezi ve toplantılarından birincisi Hakkari Üniversitesi Meydan Medresesinde gerçekleştirmiştir.
Bu kapsamdaki toplantıya; KSPK Başkan Vekili Prof. Dr. İskender PALA ve kurul üyeleri Hülya KOÇYİĞİT, Prof. Dr. Ümit MERİÇ, Mehmet ÖZÇAY ve H. Hümeyra ŞAHİN, Vali Sayın İdris AKBIYIK, Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, Güzel sanatlar Fakültesi Dekanı olarak şahsım ve ÇMYO müdürü Hikmet Yaşar ile sanatçı Mustafa Erdoğan ve İl Kültür ve Turizm Müdürü, Gençlik Spor il Müdürü, ME İl Müdür Yardımcısı ile bazı kurum amirleri katılmışlardır.
Dilek ve temenniler bölümünde söz alarak Hakkair ilinin bir Kültür Şehri olduğunu, Bölgede tahrip olmuş birçok Medrese ve Kiliselerin bulunduğunu bunların acilen restorasyonunun yapılarak turizme kazandırılması, bölge insanının Tiyatro, Müzik, Şiir, Resim ve Fotoğraf Sanatı açısından büyük bir potansiyel teşkil ettiğini ve özellikle bu kapsamdaki gençlerin yetiştirilmesi hususunda çalışmalar yapılması, el sanatları ve yeme-içme kültürü bakımından da zengin olan bu bölgede araştırma faaliyetlerinin yapılması gerekliliği tarafımca ifade edilmeye çalışılmıştır.
 

Önceki Etkinlik
Sonraki Etkinlik